Powstanie Wielkopolskie na wybiegu

Ułanka paradna
Piotr Oźmina

Piotr Oźmina

Podróżnik po historii Polski at City Event Poznań
Urodziłem się zdecydowanie za późno, więc chętnie poszukuję możliwości przeniesienia się do moich czasów - głównie paradując w strojach jako przewodnik.
Piotr Oźmina

Latest posts by Piotr Oźmina (see all)

Powstanie Wielkopolskie na wybiegu

Czy z mundurów Powstańców Wielkopolskich można zrobić damskie kreacje?

 

Moda powstańcza – już samo to sformułowanie ukłuje uszy speców od militariów i rekonstruktorów. Niemniej mundur, poza względami praktycznymi, jest skrojony tak, by się dobrze prezentował,  a zatem jest w nim sporo mody. Puśćmy więc wodze fantazji i zobaczmy, jak mogą wyglądać damskie kreacje inspirowane “modą” z Powstania Wielkopolskiego. Specjalnie na 27. grudnia poprosiliśmy profesjonalnego kostiumografa, p. Agnieszkę Mazur o kilka takich projektów. Zobaczcie, co z tego wyszło!

 

Ułanka paradna

Ubiór inspirowany ułanką paradną oficera 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Ułanki paradne były oczywiście przeróbką ułanek pruskich. W armii powstańczej była w dodatku nieprzepisowa. Na zdjęciu po prawej ułani noszą ułanki polowe, które krojem były bardzo podobne do ułanek paradnych. Wg. kodu kawaleryjskiego, kolor żółty zarezerwowany był dla pułku o numerze 3. (fot. ze strony konflikty.pl)

 

Pilotka lotnictwo Powstanie Wielkopolskie

Projekt ubioru inspirowany płaszczem oficerskim jazdy (o nim później). Na głowie pilotka skórzana i okulary ochronne noszone przez pilotów w czasie lotu. Cały sprzęt lotniczy używany przez powstańców zdobyto po zajęciu lotniska na Ławicy i hali zeppelinów na Winiarach. Zdobyty sprzęt stanowił znaczną część sił powietrznych odradzającej się Polski. (fot. ze strony 27grudnia.pl)

 

Ułanka paradna z etyszkietami


Inspiracja kurtką jazdy, tzw. ułanką wg. przepisu z 1919 r. Białe etyszkiety (sznury) wprowadzono już po Powstaniu. Do ubioru dodano epolety, które nie występują w mundurze. Mundury kawaleryjskie cieszyły się dużą popularnością wśród żołnierzy. Zdarzało się, że żołnierze pieszych oddziałów przydzielonych do kawalerii bezprawnie nosili ułańskie umundurowanie i odznaki. (na fot. Roman Koperski, źródło – poznan.pl)

 

Inspiracja kurtką piechoty wg rozkazu z 1919 r. Kurtki z naszytymi czterema kieszeniami zarezerwowane były dla podoficerów i oficerów. Przepisowa kurtka dla szeregowych miała tylko dwie kieszenie wpuszczone do środka. Niemniej przepis ten nie był przestrzegany i szeregowcy często pojawiali się w kurtkach z czterema kieszeniami. Na zdjęciu grupa oficerów sztabu frontu południowego. (fot. ze strony 27grudnia.pl)

 

Inspiracja podobna jak na poprzednim zdjęciu – kurtka oficerów i podoficerów z charakterystycznymi czterema kieszeniami. Kurtki tego typu nosiła również artyleria polowa. Na zdjęciu drugi dowódca Powstania – gen. Dowbor-Muśnicki. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

 

Płasz ułański Agnieszka Mazur

Płaszcz inspirowany ułańskim płaszczem oficerskim. Od płaszczy podoficerskich i szeregowych różnił się dwoma rzędami guzików – co widać na zdjęciu po prawej (porównaj ułana po lewej i prawej stronie). Płaszcze ozdobione były wypustkami w kolorze pułku: czerwony dla pułku 1., biały dla pułku 2., żółty dla 3., niebieski dla 4. (fot. ze strony dobroni.pl)

 

Podobało Ci się? Pozostańmy w kontakcie!

 

Agnieszka Monika Mazur

O AUTORCE

Agnieszka Mazur jest kostiumografem i grafikiem. Obie te pasje łączy od wielu lat wykonując kostiumy do filmów i muzeów oraz ucząc w szkołach artystycznych. Pracowała jako wykładowca w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru oraz w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie, gdzie uczyła m.in. projektowania kostiumu, historii mody, stylizacji i rysunku żurnalowego. Facebook – Agnieszka Mazur Stroje Historyczne.


«

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.