Co zobaczyć?

Co zobaczyć w Poznaniu?

Odwiedzasz Poznań w czasie wakacji? Masz plany, by przyjechać tu na weekend lub po prostu zastanawiasz się nad tym, gdzie ciekawie spędzić popołudnie?  Podpowiadamy, które miejsca są godne uwagi i jakich po prostu nie możesz pominąć. Poznań może Ci naprawdę wiele zaoferować!
   
 
Mural na poznańskim Chwaliszewie

Muralove Chwaliszewo

Murale w przestrzeni miejskiej to ten rodzaj street artu, który najczęściej budzi nasze zainteresowanie. Rozmach, proporcje, kolor, detale to elementy godne podziwu. Jak maluje się murale i co w pracy nad takim rodzajem sztuki jest najtrudniejsze opowiada Agata Czeremuszkin-Chrut, współautorka „Poznańskiej Wenecji” – murala stworzonego na budynku Nowej Gazowni.

Orzeł Przemysła na Zamku Królewskim w Poznaniu

Jaki znak Twój?

Orła Białego w koronie – symbol naszej państwowości – zna każdy Polak. Ale czy wiesz, że oficjalne początki obecności w godle tak właśnie wyglądającego orła wiążą się z Poznaniem? To tutaj spośród kuraków, gołębi, pawi i innych ptaków za symbol Polski Przemysł II wybrał dumnego orła z koroną na głowie – a od tego momentu upłynęło już ponad 700 lat!

Cytadela – 100 ha ziemi, pamiętającej czasy pruskie

Cytadela to największy park w Poznaniu – zielone płuca miasta. Ta oaza spokoju jeszcze niedawno, bo niespełna 70 lat temu, była miejscem krwawych walk o Poznań, kończących straszne czasy światowej wojny, zaś wcześniej stanowiła największy fort artyleryjski w Europie. Historia tej wielkiej połaci ziemi jest widoczna niemal na każdym kroku – rozejrzyj się i zauważ ją.

Pantera na rynku Wildeckim Poznań 1945

Duchy Bitwy o Poznań

W związku z 71. rocznicą zakończenia walk o nasze miasto, przedstawiamy niesamowitą galerię fotomontaży i cytatów związanych z Bitwą o Poznań! Zobacz doskonale znane Ci miejsca w wojennej szacie. Dowiedz się od naocznych świadków walk, jakie wydarzenia mogły poprzedzić sceny ze zdjęć. UWAGA – już nigdy nie przejdziesz obok tych miejsc obojętnie!

Poznański pręgierz w PRLU - City Event Poznań

Pręgierz poznański

Poznański pręgierz to miejsce spotkań i całkiem niezły punkt orientacyjny. Tymczasem w wiekach dawnych poznaniacy omijali pręgierz szerokim łukiem, bo przecież to przy nim wykonywano kary na honorze. Kat zresztą, znajdujący się na wierzchołku słupa, był niegdyś osobą tyleż potrzebną miastu, a więc tolerowaną, co napiętnowaną – z racji pełnionej profesji. Jak to się więc stało, że pierwszy pomnik w mieście postawiono właśnie jemu? No i jaką rolę w tym wszystkim spełniły mieszczanki i ich zazdrość o stroje dziewek służebnych? Przeczytajcie!

60 lat Okrąglaka – architektonicznej dumy Poznania!

Okrąglak to budynek kultowy. Chyba nie ma poznaniaka, który nie wiedziałby, gdzie ta charakterystyczna walcowata bryła się mieści, a także jaką funkcję pełnił w czasach PRL-u. Okrąglak przywołuje wspomnienia, wzrusza i niezmiennie zachwyca – zwłaszcza, że niedawno przywrócono mu jego dawną świetność i w dobrej kondycji może świętować swoje 60-te urodziny!

Niech żyje poznański orzeł!

Poznański orzeł na wieży ratuszowej to symbol walki Wielkopolan o narodową tożsamość. Od 200 lat jest świadkiem najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta i do dziś przypomina przechodniom o naszej dumie narodowej, przywiązaniu do polskich tradycji i konieczności walki o słuszną sprawę.

Zamek cesarski w Poznaniu – kłopotliwy symbol?

Zamek cesarski w Poznaniu to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Doceniany i podziwiany przez turystów, wśród poznaniaków do dziś budzi spore kontrowersje. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ostatnią monarszą rezydencją wybudowaną w Europie i choćby z tego powodu zasługuje na uwagę.