Duchy Bitwy o Poznań

Pantera na rynku Wildeckim Poznań 1945
Piotr Oźmina
Latest posts by Piotr Oźmina (see all)

Duchy Bitwy o Poznań: galeria ożywionych wspomnień

Jeżeli jesteś poznaniakiem lub poznanianką z pewnością wątek Bitwy o Poznań z 1945 roku nie jest Ci obcy. Pewnie orientujesz się, że ciężkie walki miały miejsce na Cytadeli, być może nawet widziałeś lub widziałaś coroczne rekonstrukcje tych zmagań, może nawet w Twoje ręce wpadła jakaś książka o tej tematyce. Ale czy wiesz, co dokładnie działo się w doskonale znanych Ci miejscach 71 lat temu? Obstawiam, że nie! Dlatego koniecznie zobacz naszą galerię hybrydowych zdjęć i cytatów pt. Duchy Bitwy o Poznań: galeria ożywionych wspomnień.
UWAGA – od tej chwili już nigdy nie spojrzysz na znane Ci miejsca w taki sam sposób!

 

Poniższa galeria to fotomontaże historycznych zdjęć z Bitwy o Poznań z dzisiejszym tłem. Każdy fotomontaż opatrzony jest cytatem naocznych świadków walk o Poznań lub (w jednym przypadku) cytatem autora z opracowań historycznych. Starałem się dobrać cytaty możliwie najbliższe miejscem i czasem do prezentowanej sceny, niemniej nie zawsze udało się znaleźć stuprocentową zgodność. Dlatego niektóre cytaty opisują sytuację z okolic lub w ogóle nie są przypisane do żadnego konkretnego miejsca, co znawcy tematu i historii Poznania z pewnością zauważą. Bardziej chodziło mi o zilustrowanie możliwych okoliczności danej sytuacji. Czy to się udało, zdecydujcie sami!

PS. Dziękuję wydawnictwu Pomost za genialną serię „Festung Posen”, bez której ta galeria by nie powstała.

 


«

Zapytanie

 1. Warto było by ustawić tablice z tymi zdjęciami wraz z opisami w tych miejscach. To wspaniałe popatrzeć jak wyglądało to miejsce 70 lat temu. Chociaż wątpię, aby obecne władze miasta się na to zgodziły.

 2. Bartas
  Luty 23rd

  W paincie to było robine czy przez czterolatka?

 3. Ada
  Luty 23rd

  w czym te grafiki powstawały? w MS Paint? grafik płakał jak zobaczył.

 4. Paweł
  Luty 24th

  Hej, psioczący na grafikę. Jakie to wybitne dzieła wyszły z waszych paintów?! Jak zwykle robić nie ma komu, ale krytyków nie brak.
  Do autora grafik: Świetna robota! Lubię takie połączenia „kiedyś i dziś”.

 5. Zgryz
  Luty 24th

  Fajnie popatrzeć co się działo w tak znanych miejscach.
  Hejterzy! Zróbcie to lepiej (wogóle cokolwiek zróbcie bo pies co dużo szczeka – mało gryzie)

 6. No jak widać odbiór jest różny. To prawda, że można było by je lepiej zrobić, zatrudnić profesjonalnego fotografa, który by sfotografował 100% pasujące kadry, grafikowi zapłacić 4 razy tyle żeby dopieścił przejścia itp. No ale my zdecydowaliśmy się zrobić to niskim kosztem i sądząc po odzewie w mediach poznańskich, chyba się udało (vide – epoznan.pl, codziennypoznan, naszglospoznanski, polska-zbrojna, itp)

 7. Mustang
  Luty 26th

  Swietna praca 😉

 8. Ana
  Marzec 30th

  świetne. bardzo chętnie zobaczyłabym podobne grafiki dla innych miejsc 🙂
  I tak jak w jednym komentarzu powyżej – szkoda że tego typu tabliczek nie umieszczono bezpośrednio w tym miejscu – to definitywnie byłoby dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.