Duchy Bitwy o Poznań

Pantera na rynku Wildeckim Poznań 1945
Piotr Oźmina

Piotr Oźmina

Podróżnik po historii Polski at City Event Poznań
Urodziłem się zdecydowanie za późno, więc chętnie poszukuję możliwości przeniesienia się do moich czasów - głównie paradując w strojach jako przewodnik.
Piotr Oźmina

Latest posts by Piotr Oźmina (see all)

Duchy Bitwy o Poznań: galeria ożywionych wspomnień

Jeżeli jesteś poznaniakiem lub poznanianką z pewnością wątek Bitwy o Poznań z 1945 roku nie jest Ci obcy. Pewnie orientujesz się, że ciężkie walki miały miejsce na Cytadeli, być może nawet widziałeś lub widziałaś coroczne rekonstrukcje tych zmagań, może nawet w Twoje ręce wpadła jakaś książka o tej tematyce. Ale czy wiesz, co dokładnie działo się w doskonale znanych Ci miejscach 71 lat temu? Obstawiam, że nie! Dlatego koniecznie zobacz naszą galerię hybrydowych zdjęć i cytatów pt. Duchy Bitwy o Poznań: galeria ożywionych wspomnień.
UWAGA – od tej chwili już nigdy nie spojrzysz na znane Ci miejsca w taki sam sposób!

 

Poniższa galeria to fotomontaże historycznych zdjęć z Bitwy o Poznań z dzisiejszym tłem. Każdy fotomontaż opatrzony jest cytatem naocznych świadków walk o Poznań lub (w jednym przypadku) cytatem autora z opracowań historycznych. Starałem się dobrać cytaty możliwie najbliższe miejscem i czasem do prezentowanej sceny, niemniej nie zawsze udało się znaleźć stuprocentową zgodność. Dlatego niektóre cytaty opisują sytuację z okolic lub w ogóle nie są przypisane do żadnego konkretnego miejsca, co znawcy tematu i historii Poznania z pewnością zauważą. Bardziej chodziło mi o zilustrowanie możliwych okoliczności danej sytuacji. Czy to się udało, zdecydujcie sami!

PS. Dziękuję wydawnictwu Pomost za genialną serię “Festung Posen”, bez której ta galeria by nie powstała.

 


«

Zapytanie

 1. Warto było by ustawić tablice z tymi zdjęciami wraz z opisami w tych miejscach. To wspaniałe popatrzeć jak wyglądało to miejsce 70 lat temu. Chociaż wątpię, aby obecne władze miasta się na to zgodziły.

 2. Bartas
  Luty 23rd

  W paincie to było robine czy przez czterolatka?

 3. Ada
  Luty 23rd

  w czym te grafiki powstawały? w MS Paint? grafik płakał jak zobaczył.

 4. Paweł
  Luty 24th

  Hej, psioczący na grafikę. Jakie to wybitne dzieła wyszły z waszych paintów?! Jak zwykle robić nie ma komu, ale krytyków nie brak.
  Do autora grafik: Świetna robota! Lubię takie połączenia “kiedyś i dziś”.

 5. Zgryz
  Luty 24th

  Fajnie popatrzeć co się działo w tak znanych miejscach.
  Hejterzy! Zróbcie to lepiej (wogóle cokolwiek zróbcie bo pies co dużo szczeka – mało gryzie)

 6. No jak widać odbiór jest różny. To prawda, że można było by je lepiej zrobić, zatrudnić profesjonalnego fotografa, który by sfotografował 100% pasujące kadry, grafikowi zapłacić 4 razy tyle żeby dopieścił przejścia itp. No ale my zdecydowaliśmy się zrobić to niskim kosztem i sądząc po odzewie w mediach poznańskich, chyba się udało (vide – epoznan.pl, codziennypoznan, naszglospoznanski, polska-zbrojna, itp)

 7. Mustang
  Luty 26th

  Swietna praca 😉

 8. Ana
  Marzec 30th

  świetne. bardzo chętnie zobaczyłabym podobne grafiki dla innych miejsc 🙂
  I tak jak w jednym komentarzu powyżej – szkoda że tego typu tabliczek nie umieszczono bezpośrednio w tym miejscu – to definitywnie byłoby dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.